Home Fortigate Fortigate İlk Kurulum Aşamaları

Fortigate İlk Kurulum Aşamaları

by İlhan ÇİÇEK
0 comment
Fortigate İlk Kurulum Aşamaları

Fortigate Firewall İlk Kurulum Aşamaları

Merhabalar Bu makalemiz de sizlere Fortigate Firewall ilk kurulum aşamalarını göstereceğiz. Elimiz de bir adet Fortigate 40F Firewall cihazımız mevcut. Bu cihazımız da 1 adet WAN portu ve 4 adet de LAN portu bulunmaktadır.

Cihazımızın WAN portunu ADSL hattımız var ise modem LAN portuna, Metro internet vb hatlarımız var ise ISP switch deki ilgili porta takıyoruz.

LAN1 portuna da kendi bilgisayarımızı bağlıyoruz. Varsayılan olaran küçük modeller de 192.168.1.0/24 IP blogundan IP alacağız. LAN portunda DHCP açık geliyor. Büyük modellerde ise MGMT portu üzerinden bu işlemleri yapabiliriz.

Varsayılan AĞ geçidimiz üzerinden Fortigate cihazımıza erişim sağlayabiliriz.

Herhangi bir tarayıcı da 192.168.1.99 yazdığımız da karşımıza Firewall arayüzümüz gelecektir.  Karşınıza sertifi hatası çıkabilir. Bu durumda Gelişmişe tıklayıp 192.168.1.99 adresine devam edine basıyoruz.

Firewall cihazında ilk oturum açma işlemleri

Varsayılan kullanıcı adı admin, şifre ise boş olarak gelmektedir.

Yukarıdaki bilgiler ile login olduğumuz da bizden şifre değişikliği yapmamızı isteyecek

Yeni şifremizi belirledikten sonra Ok butonuna basarak şifremizi değiştirip oturum açıyoruz.

Karşımıza ilk kurulum sırasında yapmamız gerekenler ile ilgili bir wizard çıkıyor. Burada Begin ile devam ediyoruz.

İlk olarak bizden Forticare servisine kayıt olmamızı istiyor .  Hesap bilgilerimiz mevcut ise ilgili alanları doldurup ok tuşuna basarak ilerliyoruz.

Daha sonra bize herhangi bir cihazdan konfigleri çevirip çevirmeyeceğimizi soruyor. Biz burada Later ile devam ediyoruz. Çünkü daha önce bir cihazımız yoktu.

Daha sonra güncellemeleri nasıl yapacağımıza dair ekranımız geliyor.  Burada otomatik olarak bıraktığımız bir saat veya gün belirleyebilirsiniz . Güncellemeleri otomatik yaptırmak bazı durumlarda sıkıntı çıkardığı için disable olarak bırakıyoruz .

Disable olarak bıraktığımız için bize bir bilgilendirme gösteriyor. Burada I acknowledge seçeneğini seçerek ok butonuna basıyoruz .

Son olarak sıra geldi Dashboard ekranımızın nasıl olacağına karar vermek. Burada 2 seçenek var Optimal veya Comprehensive . Ben burada genelde Comprehensive  seçerek ilerliyorum.

Ve böylelikle artık firewall cihazımızın ilk açılış işlemlerini tamamlamış olduk .

Karşımıza gelen Dashboard ekranımız aşağıdaki şekildedir.  Burada birçok detayı görebiliriz.

You may also like

Kalben Bilişim

Firewall Destek Merkezi  bir  İlhan ÇİÇEK Projesidir.

Editör seçimi

Son Yazılar

©2022 Firewall Destek Merkezi. Bütün hakları saklıdır.