Fortigate SSL-VPN Idle Timeout (Zaman Aşımı) Ayarları 

Fortigate SSL-VPN Idle Timeout (Zaman Aşımı) Ayarları

Bu yazımızda sizlere Fortigate SSL-VPN Idle Timeout (Zaman Aşımı) Ayarları konusunda bilgi vereceğiz.  Idle Timeout (Boşta kalma zaman aşımı ayarı), sistemlerimize bağlanan uzak kullanıcıyı yeniden oturum açmaya zorlamadan önce bağlantının ne kadar süre boşta kalabileceğini denetler. Belirleyeceğimiz değer sayesinde kullanıcılarımız için bu değeri belirleyebiliriz. Bu özelliğin varsayılan değeri 300 saniye(5 dakika)’dır.

Güvenlik için varsayılan değeri şirketinizin politikaları doğrultusunda en uygun zaman tanımlaması yapılmalıdır. Fortigate güvenlik için bu değerin 5000 saniye veya daha az olmasını tavsiye etmektedir.

Idle Timeout Ayarları – Web Yönetim Arayüzünden

VPN > SSL-VPN Settings alanından Idle Logout seçeneğini aktif ederek kendi politikamıza göre Inactive For kısmında gerekli değeri saniye cinsinden yazıyoruz.

Idle Logout
Idle Logout

 

Bir kısıtlama olmasını istemiyor iseniz bu alanı kapalı tutmalısınız.

Idle Timeout Ayarları – CLI Arayüzünden

CLI arayüzünden Idle Logout ayarlarımızı yapmak için aşağıdaki komutları girmemiz gerekmektedir.

Cli ekranımızı açtıktan sonra aşağıdaki komutları girerek istediğimiz zaman aralığını girebiliriz. Buradaki zaman saniye bazında girilmelidir.

Idle Logout
Idle Logout

Fortigate SSL-VPN Idle Timeout (Zaman Aşımı) Ayarları konusunda sorularınız için yoruma yazabilir veya bilgi @ firewalldestekmerkezi.com e-posta adresimize yazabilirsiniz.