Home Palo Alto Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

by İlhan ÇİÇEK
0 comment

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Bu yazımız da sizlere Palo Alto Firewall cihazını ilk açtığımız da yapmamız gereken işlemleri göstereceğiz. Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma ayarlarının nasıl yapılacağını bu yazımız da adım adım göstereceğiz.

1. Cihaza Erişim Sağlanması

Cihazımıza ilk erişim için yapılandırması için 2 yöntem ile erişim sağlayabiliriz. Out Of Band dediğimiz MGMT portu üzerinden web ara yüzünden ve Seri konsol bağlantısı ile CLI ekranı üzerinden erişim sağlayabiliriz.

Varsayılan MGT IP adresi 

Varsayılan olarak birçok modelde MGT portunun fabrika çıkışı gelen varsayılan ip adresi 192.168.1.1/24 olarak gelmektedir. PAN-OS 8.0 ile başlayan VM serisi güvenlik duvarları için MGT bağlantı noktası bir DHCP istemcisi olarak yapılandırılır. İsterseniz tüm cihazlarda MGT portunu DHCP istemcisi olarak yapılandırabilirsiniz.

Güvenlik Duvarına Bağlantı 

‎Güvenlik duvarının ilk yapılandırmasını, MGT bağlantı noktasına veya güvenlik duvarındaki seri konsol bağlantı noktasına bağlanarak gerçekleştirirsiniz. Seri konsol bağlantı noktası, tüm güvenlik duvarlarındaki bir RJ-45 bağlantısıdır. Varsayılan yapılandırma değerleri 9600-8-N-1’dir.‎

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-1

Ön Tanımlı Admin Hesabı

PAN-OS 9.0.3 ile başlayarak, güvenlik duvarı ilk girişte önceden tanımlanmış yönetici hesabı parolasını değiştirmenizi gerektirir. Yerel yönetici parolası güvenlik duvarının XML yapılandırma dosyasında depolanır, ancak güvenlik duvarının ana anahtarı kullanılarak şifrelenir.‎

‎Her güvenlik duvarı için önceden tanımlanmış fabrika varsayılanı şudur:‎

   • ‎hesap adı: ‎‎admin‎
   • ‎şifre: ‎‎admin‎

2.Yönetimsel Erişim Araçları

Güvenlik duvarı yönetimine erişmenin dört yolu vardır. Yöneticiler genellikle güvenlik duvarını web tabanlı arabirim üzerinden yapılandırır ve izler.‎

    • Web Arayüzü
    • Panorama
    • SSH/Console CLI
    • Rest/XML API

     Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

     Resim-2

3.Web Arayüzüne Erişim

PAN-OS 9.0.3 ile birlikte güvenlik duvarı ilk girişte önceden tanımlanmış yönetici hesabının parolasının değiştirilmesi istemektedir.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-3

Palo Alto Parola Değiştirme

Parola değişimde minimum parola karmaşıklığı gereksinimleri aşağıdaki şekildedir.

   • En düşük sekiz karakter
   • En az bir büyük harf karakteri
   • Bir tane en az küçük harf karakteri
   • En az bir rakam veya özel karakter

 

 

Genel parola karmaşıklığı tanımlama

İsterseniz daha sonra parola karmaşıklık değerlerini tanımlayabilirsiniz. Bunun için Device > Setup > Management > Minimum Password Complexity kısmından bu işlemi yapabilirsiniz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-4

Ayrıca Device > Password Profiles alanına gelerek de Parola Profili oluşturup hesaplar için parola değiştirme süresi vb ayarları da yapabilirsiniz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-5

Web Arayüzü

‎PAN-OS web arayüzü, tüm Palo Alto Networks fiziksel ve sanal güvenlik duvarı modellerinde ortak bir yönetim arayüzü sağlar. Web arayüzü Internet Explorer 7+, Firefox 3.6+, Safari 5+ ve Chrome 11+ sürümlerinde desteklenir.‎

4. Yönetim Ağı Ayarlarını Yapılandırma

Varsayılan IP adresi üzerinden cihazımıza erişim sağlıyoruz öncelikle . Daha sonra Device > Setup > Interfaces >Management alanına tıklıyoruz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-6

Daha sonra gelen ekranımız da gerekli ayarlarımızı yapılandıracağız. Management Interface Setting kısmından öncelikle IP Type olarak static seçip Ip adresimizi veriyoruz.  Administrative Management Services alanından cihaz yönetmek için hangi protokolleri kullanacağımızı seçiyoruz. Networks services alanından ise ping erişimine izin veriyoruz. Son olarak isterseniz MGT ye hangi IP veya Ip bloklarının erişeceğiniz belirleyebilirsiz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-7

5.Diğer İlk Yapılandırma Ayarları

General Settings Ayarları

Genel ayarları yapılandırmak için Device > Setup > Management alanına gelip Resim-8 deki işaretli alana tıklayıp düzenleme moduna giriyoruz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-8

Karşımıza gelen ekranda cihaz hostname bilgisini, Domain adını ,Login Banner bilgisini, time zone ayarlarınızı , tarih ve zaman ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. İsterseniz GEO bilgilerini de girebilirsiniz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-9

6.DNS ve NTP Hizmetleri Erişimi Yapılandırma

Güncelleştirme sunucularına erişmek için DNS sunucusu yapılandırılması gerekir. NTP istemci yapılandırması da isteğe bağlıdır ama tutatrlılık için yapılandırılması faydalıdır. Device > Setup > Services menüsü altından Services ayarlarını yapılandıracağız.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-10

Düzenleme alanına geldiğimiz de öncelikle DNS ayarlarını giriyoruz. Daha sonra NTP ayarlarına geçiyoruz.

 

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-11

NTP ayarlarımız da girerek Ok butonuna basıyoruz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-12

7.Değişiklikleri Kayıt Etme

Son olarak yaptığımız işlemlerin geçerli olması için Sağ üst kısımdan Commit butonuna basarak yaptığımız işlemleri kayıt ediyoruz.

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-13

 

Palo Alto Firewall İlk Yapılandırma

Resim-14

 

You may also like

Kalben Bilişim

Firewall Destek Merkezi  bir  İlhan ÇİÇEK Projesidir.

Editör seçimi

Son Yazılar

©2022 Firewall Destek Merkezi. Bütün hakları saklıdır.