Home Aruba Wi-Fi 7 nedir?

Wi-Fi 7 nedir?

by İlhan ÇİÇEK
0 comment
Wi-Fi 7 nedir?

Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), Wi-Fi Alliance’ın yeni özellikleri tanımlayan yeni nesil standardıdır. Wi-Fi 7, Wi-Fi 6E’yi temel alır (6 GHz bandını kullanır) ve 320 MHz kanalların kullanımıyla veri hızlarını artırır.

Wi-Fi 7 Tanımlama

Wi-Fi 7, yeni 802.11be standardını temel alan özellikler sunar ve Wi-Fi 6E’nin özelliklerini genişletir. Wi-Fi 7 henüz kesinleşmemiş olsa da, özellikler şunları içerir:

  • 320 MHz bant genişliğine sahip kanallar
  • Farklı bantlar arasında kanal toplama ve yük devretme için çoklu bağlantı işlemi (MLO)
  • Daha yüksek pik veri hızları için 4096 QAM (4k QAM)
  • Geniş kanallarda parazite daha iyi uyum sağlamak için spektrum delme

Sertifikasyon sürecinin bir parçası olarak, Wi-Fi Alliance hangi özelliklerin gerekli olduğunu ve hangilerinin isteğe bağlı olduğunu belirleyecektir.

Wi-Fi 7 ve Wi-Fi 6E arasındaki fark nedir?

Wi-Fi 6E ve Wi-Fi 7, 6GHz bandından yararlanır. Bununla birlikte, Wi-Fi 7, önerilen IEEE 802.11be standardını temel alırken, Wi-Fi 6E, IEEE 802.11ax’ı temel alır.

Wi-Fi 7 ayrıca şunları da içerecek:

  • 320 MHz bant genişliğine sahip kanallar
  • Kanal toplama ve yük devretme için çoklu bağlantı işlemi (MLO)
  • Daha yüksek pik veri hızları için 4096 QAM
  • Geniş kanallarda parazite daha iyi uyum sağlamak için spektrum delme

Wi-Fi 7, 802.11be ile aynı mı?

Wi-Fi 7, Wi-Fi Alliance’ın 802.11be (IEEE tarafından tanımlanan) için belirlediği addır. Hem Wi-Fi 7 hem de 802.11be aynı özellik kümesini ifade eder.

Wi-Fi 7’yi beklemeli miyim?

Wi-Fi 6E, yedi adede kadar 160 MHz kanalla Wi-Fi için 1200 MHz’e veya mevcut spektrumun 3 katına kadar serbest bırakan 6 GHz bandını zaten destekliyor. Bu nedenle, Michigan Üniversitesi ve Golden State Warriors’a ev sahipliği yapan Chase Center gibi kuruluşlar, Wi-Fi 7 erişim noktaları ve Wi-Fi 7 (802.11be) için anlamlı istemci desteği için 18 ay veya daha uzun süre beklemek yerine öğrenci ve hayran deneyimini iyileştirmek için Wi-Fi 6E’yi benimsiyor ve 6 GHz bandından yararlanıyor. Çoklu AP ortamlarında 320MHz kanalların faydalarını tahmin etmek veya ölçmek için henüz çok erken.

Wi-Fi 7 dış mekanlarda çalışacak mı?

Wi-Fi 6E gibi, Wi-Fi 7 de dış mekanlarda 6GHz görevlilerini korumak için bir Otomatik Frekans Koordinasyon hizmetinin (AFC) kullanımına dayanacak ve yerel düzenleyiciler tarafından Standart Güç çalışması için onaylanması gerekecek. Hem AFC hem de düzenleyici onaylar alınana kadar, kuruluşlar Wi-Fi 7’den (veya Wi-Fi 6E’den) dış mekanlarda yararlanamayacak.

Wi-Fi 7’nin yasal durumu nedir?

Wi-Fi 7, halen incelenmekte olan IEEE standardı 802.11be’ye bağlıdır. Wi-Fi Alliance, 2023’ün sonlarında veya 2024’ün başlarında beklenen Wi-Fi 7 sertifikası için kriterleri belirleme sürecindedir.

Wi-Fi 7’nin öngörülen benimsenmesi nedir?

Wi-Fi 7’nin benimsenmesinin kademeli olması bekleniyor. Sektör analistlerine göre, yüksek fiyat ve anahtarlama altyapısı maliyetleri nedeniyle, kuruluşların %20’sinden azı 2026’nın sonuna kadar Wi-Fi 7’ye yükseltecek. Wi-Fi 7’nin önceki Wi-Fi standartlarından daha yavaş benimsenmesi bekleniyor çünkü 6GHz bandındaki avantajların çoğu Wi-Fi 6E ile elde edilebiliyor.

Wi-Fi 7’nin Faydaları

Wi-Fi 7, 6GHz bandından yararlanır.

  • Daha yüksek pik veri hızları
  • Parazit varlığında bağlantı sağlamlığı

Wi-Fi 7’nin kullanım durumlarını belirlemek için henüz çok erken çünkü 320MHz kanalların kullanımı çoklu AP ortamlarında zorluklar yaratacaktır.

Aruba Wifi 7 Referans Guide

You may also like

Kalben Bilişim

Firewall Destek Merkezi  bir  İlhan ÇİÇEK Projesidir.

Editör seçimi

Son Yazılar

©2022 Firewall Destek Merkezi. Bütün hakları saklıdır.